Trzeci ojciec

Który ojciec?

Tytuł tego rozdziału to Trzeci ojciec i chodzi oczywiście o szatana. Ale którym ojcem jest on dla ciebie? Trzecim czy drugim? A może pierwszym? To zależy od ciebie.

Ojca biologicznego nie wybierałeś. Nie tylko nie musiałeś wybierać. Po prostu nie mogłeś. Nie miałeś na to żadnego wpływu. Nikt cię nie pytał o zdanie. Ale teraz musisz wybrać innego ojca. Teraz wybór należy do ciebie. Tego wyboru musisz dokonać sam. Nikt za ciebie tego nie zrobi.

Możesz wybrać Ojca, najwspanialszego Tatę na świecie. On na to czeka. On ci błogosławi, pomaga od początku twojego życia. Jeszcze zanim zrobiłeś pierwsze kroki, zanim zacząłeś raczkować, zanim pierwszy raz nabrałeś powietrza. „Ty bowiem ukształtowałeś moje wnętrze, utkałeś mnie w łonie matki” (Ps 139,13).

Jeśli nie wybierzesz Ojca, to nie myśl, że nie dokonałeś wyboru. Ten trzeci ojciec automatycznie stał się twoim idolem. Możesz go nazywać jak chcesz, ale zawsze to będzie on – całkowite przeciwieństwo Ojca. On jest ojcem kłamstwa i zabójstwa, złości i nienawiści, przekleństwa, narkotyków, alkoholu, nikotyny. Ojcem „przyjemności”, które wyniszczają twoje ciało i twoją duchowość. I w końcu (a właściwie przede wszystkim) ojcem egoizmu, myślenia o sobie. On mówi do ciebie:

– Chcesz robić wszystko, na co masz ochotę? Żadnych ograniczeń? Chcesz wiedzieć więcej? Chcesz być jak Bóg? Ja ci to wszystko dam. Ja cię adoptuję.

To są dokładnie takie same pokusy, jakie zaoferował w raju Adamowi i Ewie. Ale czy powiedział cokolwiek o konsekwencjach? O wygnaniu? O chorobach? O wstydzie? O wyrzutach sumienia? O cierpieniu? Nie, on nigdy o tym nie mówi. Chętnie pokazuje przestronną drogę życia, ale nigdy jej koniec.

Tylko Jezus uczciwie przedstawia sprawę: „Wchodźcie przez ciasną bramę. Szeroka jest bowiem brama i wygodna droga, która prowadzi do zguby i wielu przez nią wchodzi. Ciasna natomiast jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia i niewielu ją znajduje” (Mt 7,13-14). Jezus oferuje życie wieczne. Ale nie ukrywa, że jego osiągnięcie wymaga wysiłku. Diabeł działa odwrotnie. Obiecuje życie bez wysiłku – lekkie, łatwe i przyjemne – ale ukrywa jego kres.

Ciasna brama i wąska droga, które prowadzą do wiecznego życia. Co jest tą ciasną bramą? Jezus powiedział: „Ja jestem bramą. Jeśli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony” (J 10,9). Co jest tą wąską drogą? Jezus wyjaśnił: „Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie” (J 14,6). Żeby żyć, potrzebujesz Jezusa. Co to znaczy? Zapraszam do dalszej lektury. Tam będziemy o tym mówili.

Wojna

Trzech rzeczy możesz być pewien. Ojciec niebiański na pewno cię kocha. Ojciec ziemski może cię kochać, chociaż niestety niekoniecznie. Ale trzeci ojciec na pewno cię nie kocha. On kocha tylko siebie. Ten trzeci ojciec, „wielki Smok, Wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, ten, który zwodzi cały świat” (Ap 12,9), jest odpowiedzialny za wszelkie zło, jakie się dzieje na tej ziemi. To on, a nie Bóg jest źródłem problemów, cierpienia, bólu, łez.

%d blogerów lubi to: